Priprave na EP v košarki: Hrvati po Francozih in Litvi porazili še Slovence

Objavil/a Časopis Večer, dne 2017-08-12 ob 20:44:00

Za Slovenijo je bila to četrta pripravljalna tekma v pripravah na evropsko prvenstvo.

V prvem delu je Slovenija le enkrat izpustila vodstvo iz rok - tik ob izteku časa za rezultat polčasa 46:45, pred tem pa je bila vseskozi boljši tekmec. Že v začetku je povedla s 7:0, najvišjo prednost pa je imela v 14. minuti pri 34:25. Več kot polovico vseh točk Slovenije v prvem delu sta dosegla Luka Dončić, ki je imel v prvih dvajsetih minutah stoodstotni met iz igre in 16 točk (4 skoki, 4 podaje), ter Edo Murić, ki je zgrešil en met in dosegel 10 točk.

Tudi v drugem delu je bil najboljši posameznik na parketu 18-letni Ljubljančan na začasnem delu pri Real Madridu. Za atraktivne poteze, podaje in prikaz razkošnega talenta si je prislužil aplavze celotne dvorane v Opatiji. Na vseh dosedanjih štirih tekmah je bil najboljši strelec Slovenije, njegov točkovni izkupiček pa je iz tekmo v tekmo boljši - 14, 18, 20, 27 točk (povprečje 19,7).

image
Sašo Bizjak Luka Dončić je bil na vseh dosedanjih štirih tekmah najboljši strelec Slovenije.

Žal Dončićev prispevek (trojke 6:8, met iz igre 10:13, 8 skokov, 5 podaj) in tudi 20 točk Murića (7:12 iz igre) ni bilo dovolj za zmago na zanimivi in borbeni tekmi, ki se je odločila v zadnjih minutah.

Sloveniji je tokrat manjkal še kakšen razpoložen igralec več (Goran Dragić iz igre 3:14), morda kakšen več zadeti prosti met (17:30), zagotovo pa večja natančnost v končnici. Gašper Vidmar je v zadnjih sekundah zgrešil dva 'zicerja' za izenačenje, Dragić je bil dvakrat nenatančen za tri točke, tudi ostalim igralcem z izjemo Dončića žoga v zadnjih dveh minutah ni hotela skozi obroč.

Luka Dončić: "Mislim, da smo odigrali kar dobro tekmo, žal smo na koncu izgubili, a tudi iz porazov se da potegniti kaj pozitivnega. Hrvaška ima zelo dobro reprezentanco, dva izjemna posameznika in take tekme so zelo dobrodošle. Ne rad izgubljam, moje točke niso pomembne, če ekipa na koncu ne zmaga. Še naprej moramo trdo trenirati, da bomo prišli na eurobasket v čim boljši formi."

Čeprav si je vseh petnajst slovenskih košarkarjev, ki so še na pripravah, nadelo dres, je selektor Igor Kokoškov tekmo odigral s trinajstimi igralci; Vlatko Čančar ni stopil na parket, saj še okreva po poškodbi gležnja, ki jo je staknil na turnirju v Mariboru, Anthony Randolph pa se je le nekaj ur pred tekmo vrnil iz ZDA, kjer se je poročil.

Slovenija bo pred odhodom na EP v Helsinke odigrala kar tri prijateljske tekme s Hrvaško. Druga bo v Stožicah 24. avgusta, zadnja pa dan pozneje, a za zaprtimi vrati. Slovenija pa bo v nedeljo v Opatiji igrala še z Ukrajino, naslednji teden pa jo čaka prijateljski turnir v Izraelu proti domači vrsti in Turčiji.