B. Štefanič, Družina: Negotova prihodnost komisije za grobišča
Spletni Časnik

Sobota, 18. April 2015 ob 10:16

Kako prekiniti hromeči zastoj po »prehudi Hudi jami«?

Če imaš morilce, ki lažejo, in arhive, ki so uničeni, morajo žrtve iz medvojnih in povojnih prikritih grobišč drugače priti do besede: z metodo podobno arheološki je treba omogočiti, da jih ugledamo in da nam tako povedo, kaj in kako se jim je zgodilo. Takšno srečanje z njimi celotno družbo nenehno kliče in poziva, naj vendarle poskrbi za njihov dostojen pokop/prekop; poziv, za katerega pa so politični odločevalci očitno oglušeli. Ali bomo v spominskem letu 2015, 70 let po povojnih pobojih, vendarle sposobni narediti korak naprej k uresničevanju temeljnih zahtev človečnosti?

To je bila izhodiščna misel okrogle mize, ki je v petek, 10. aprila, v ljubljanski Kazini postavila na ogled dosedanje pionirsko delo in negotovo prihodnost vladne komisije za vprašanja prikritih grobišč (sodelovali so člani komisije dr. Jože Dežman, dr. Mitja Ferenc in Pavel Jamnik ter arheolog mag. Draško Josipovič).

Podprite ali pa ukinite!

Da je delo komisije od vstopa v Hudo jamo marca 2009 v veliki meri »paralizirano«, je bilo že večkrat opozorjeno. Morda najbolj odločno sredi letošnjega marca, ko je komisija na vlado Mira Cerarja naslovila predlog (brati ga je mogoče kot zahtevo), naj vendarle nameni dodatna sredstva: za vpis grobišč v register vojnih grobišč in v register kulturne dediščine; za nadaljevanje programa topografskih raziskav, sondiranj, prekopov in identifikacij žrtev; za ureditev ali sondiranje nekaterih konkretnih grobišč (npr. v Kamniški Bistrici, rudnik Pečovnik); za postavitev informacijskih panojev na Teharjah in na pokopališču Dobrava ob protitankovskem jarku; za preložitev že prekopanih posmrtnih ostankov v rovu sv. Barbare v krste; za začetek postopkov za ureditev rova sv. Barbare kot spomenika državnega pomena; za pomoč pri organizaciji spominskih prireditev (vsaj v Kočevskem rogu, Hudi jami in na Teharjah). Če komisija vladne podpore ne bo dobila, njeni člani ocenjujejo, da njeno delo ne dosega več namena, zaradi katerega je bila ustanovljena, zato vladi predlagajo ukinitev.

Da bi marsikdo, ki ga odmevno delo komisije pod vodstvom dr. Jožeta Dežmana hudo moti, takemu ukrepu ploskal, najbrž ni velikega dvoma, a jasno je tudi, da je veliko ljudi, ki komisijo v sedanji sestavi pozivajo, naj kljub vsem polenom pod nogami vztraja, kar je ne nazadnje pokazala tudi dobro obiskana petkova okrogla miza. Pot naprej bo očitno zelo odvisna od usode predloga zakona o prikritih vojnih grobiščih in pokopu žrtev, ki ga je minuli teden v parlamentarni postopek vložila Nova Slovenija, pri njegovi pripravi pa so aktivno sodelovali člani komisije za grobišča (dr. Mitja Ferenc in Pavel Jamnik).

Da bi bilo konec skrivanja za »lahko«

Temeljna težava, s katero se komisija srečuje pri svojem delu, je namreč izrazita nedorečenost veljavne zakonodaje. Zakon o vojnih grobiščih iz leta 2003 je bil za tisti čas morda korak naprej, a je do danes postal ovira pri vseh fazah urejanja prikritih grobišč, kot jih je vzpostavila v mednarodnem okolju priznana metodologija slovenske komisije (evidentiranje grobišč, njihovo potrjevanje s sondiranjem, označevanje, urejanje pravnega statusa z vpisom v register, izkop z arheološko metodo in identifikacija žrtev, kjer je to le mogoče …).

Velik obseg že opravljenega dela bi sicer dajal slutiti, da so pravne podlage za nemoteno delo vendarle na voljo, a prav zastoj po očitno »prehudi Hudi jami« je pokazal, da je celotna problematika v (pre)veliki meri odvisna od politične (neje)volje politike na oblasti. Zakon o vojnih grobiščih namreč govori o tem, da se ob odkritju prikritega grobišča določeni postopki »lahko« izvedejo. A kaj, ko se ta »lahko« praviloma spremeni v arbitrarni »ni mogoče« z izgovori vseh vrst (od denarja do zbirokratizirane logike državnih ustanov), v ozadju pa so, kot je jasen dr. Jože Dežman, interesi politične levice, ki lahko v stanju brezzakonja do onemoglosti zavira vračanje zamolčanih grobišč in njihovih žrtev v javni spomin. Predlagani zakon naj bi ukinjal možnost takšne samovolje in prisilil pristojne državne ustanove, da ne glede na »interes« njihovih vodstev omogočajo izvedbo vseh predvidenih postopkov.

Več lahko preberete na strani Družine.

_______________
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete, lahko njegov obstoj podprete z donacijo.

 

Sorodni Prispevki:

B. Štefanič, Družina: Negotova prihodnost komisije za grobišča - Časnik

Sorodni prispevki: M. Belovič, Delo: Začasna sanacija Hude jame Vlada se je prejšnji teden odločila, da bo zasilno sanirala oba jaška v Barbarinem rovu rudnika Huda jama. V prvi jašek – z daleč največ še nepokopanimi žrtvami... B. Tadel, Pogledi: Sprava in zastava revolucije Ob več kot 600 […]

Zadnje objave

Wed, 14. Sep 2022 at 07:08

17211 ogledov

Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba
Če bo prenos pogreba v živo tudi prihodnji ponedeljek, bi iskreno želel od vodstva RTVS, da za komentiranje izbere najbolj kompetentne komentatorje, ki vejo, kaj je kultura, kaj slovesnost trenutka, kaj žalost ob slovesu od ljubljene osebe, in ki bodo to znali tudi primerno – zadržano, le kadar je treba in s potrebno pieteto – komentirati. The post Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba appeared first on Časnik.

Tue, 13. Sep 2022 at 07:00

17165 ogledov

Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah
Priti, zgoditi se mora voditelj, ki svoje fante vodi skozi vse faze preizkušenj. Od začetnega trpljenja na treningih do odpovedovanja družinam, zopet treningi, ki skozi tedne postajajo zahtevnejši. Vsakdo, ki se je vsaj malo bolj zares ukvarjal z športom, ve, kaj hočem povedati. The post Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah appeared first on Časnik.

Mon, 12. Sep 2022 at 06:26

17224 ogledov

Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več
In napake ostanejo samo napake, priložnost za učenje in rast. Ko jih sprejmemo kot take, so priložnost za rast, ne bolijo več. In si lahko oprostimo, se lahko sprejmemo. Posledično napak ne opazimo več; nismo napaka niti ni napaka drugi. Smo izjemnost, ker se lahko učimo, odpustimo, zrastemo in gremo naprej. The post Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:29

16597 ogledov

Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti
Resnično se zahvaljujem vsem, ki ste bili z menoj na poti. Zahvaljujem se vsem, ki ste bili z menoj prek socialnih omrežij, tudi vaše molitve in spodbude so nas gnale naprej. Zahvaljujem se tudi tistim, za katere vem, da bi se udeležili romanja, pa je zdravje načelo telo – tudi vi ste bili z nami. The post Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:08

16556 ogledov

Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša
Za oblikovanje skupnosti je najprej pomembno, da smo pripravljeni poslušati drugega in stopiti z njim v dialog. Vemo, kako težko otroci počakajo, da nekdo v skupini konča svojo misel, saj bi radi takoj povedali svoj pogled. The post Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša appeared first on Časnik.

Sat, 10. Sep 2022 at 10:13

16493 ogledov

Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji
Kar nekaj Slovencev je, ki imajo še danes več kot odlične spomine tako na sedanjega kralja Karla III. kot na njegovo pravkar umrlo mamo, kraljico Elizabeto II. Naj počiva v miru! The post Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji appeared first on Časnik.

Prijatelji

Bojan  AhlinRoža Karan (Astrologinja)Branko GaberAleš ČerinMatija Gabrovšek

NAJBOLJ OBISKANO

B. Štefanič, Družina: Negotova prihodnost komisije za grobišča