Zgrešene šolske reforme!

Objavil/a Angelca Likovič, dne 2017-01-18 ob 13:23:13

Prav gotovo se starejši še spomnimo, kakšen "bum" je bila reforma usmerjenega izobraževanja. Mnogi šolniki v tistem času smo bili zelo glasni proti uvedbi usmerjenega izobraževanja, vendar politika ni slišala tega glasu in šla svojo pot. Kar kmalu se je izkazalo, da je to  povsem zgrešeno in so to  ukinili.

Potem pa je prišla druga reforma. Ukiniti vse poklicne in tehnične šole in uvesti gimnazija. Tudi tedaj smo bili šolniki zelo glasni in opozarjali, da je to  pokop za naše gospodarstvo.Trdili smo, da vsi učenci niso sposobni  za program gimnazije, da vsi niso sposobni za šolanje na fakultetah. Trdili smo, da naše gospodarstvo  potrebuje delavce s poklicno izobrazbo, kader s tehnično srednjo izobrazbo.Trdili smo, da je najpomembneje, da mladi z veseljem opravljajo svoj poklic. Po končani srednji poklicni  ali tehnični šoli  so imeli poklic, lahko so se zaposlili ali pa nadaljevanli šolanje na fakulteti. ta sistem je bil zelo dober. A zopet politika ni slišala našega glasu. In kaj se je zgodilo. Vse tehnične šole smo preimenovali v gimnazije in vsi so nadaljevali šolanje v gimnazijah. Mnogi temu programu niso bili kos, starši so svojim otrokom plačevali inštrukcije, a v največjih primerih neuspešno. Mnogim se je šolanje nekje ustavilo in so ga zaključili.
Bili pa so neusposobljeni  za kakršno koli delo. In če so take ljudi  kjerkoli sprejeli v službo, so jih morali najprej z dodatnim izobraževanjem usposobiti za posamezno delo. Kritike je bilo veliko, saj  tisti, ki so tudi končali gimnazijo niso imeli nobenega poklica.Tudi na fakultetno izobraževanje se jih je preveč  vpisali, ki niso bili sposobni temu študiju in se je na poti študija ustavilo. Osip je bil zelo velik. Tudi ti niso bili usposobljeni za nobeno delo. Kakšna zmota, vendar naša politika ni hotela priznati te zmote, saj za njih ne velja pregovor: "Kdor dela, ta lahko tudi greši!" Še danes imamo prav tako politiko, ki je prepričana, da je nezmotljiva. Največji uspeh vsakega človeka in tudi vsake politike je, da prizna svojo zmoto. A za taka dejanja moraš biti zrel in odgovoren. V tem obdobju smo imeli šolanje na srednji stopnji lahko rečemo v duhu "tabla in kreda", daleč stran od praktičnega življenja -spoznavanje prakse, sama teorija. Pa na fakultetah ni nič bolje. Mi imamo še danes naprimer Gradbeno fakulteto, ko bodo študentje zaključili šolanje in v vsem času ne bodo imeli nobene prakse in po končanem šolanju ne bodo znali niti zmešati pravega betona v mešalniku. Obvladali bodo le teorijo.
Na  srečo so v zadnjem času bili zelo glasni tudi gospodarstveniki in poudarjali, kakšen kader potrebujejo.Primanjkuje nam poklicev za služnostno dejavnost: vodovodarji, ključavničarji, orodjarji, tesarji, električarji, keramičarji, pleskarji... Končno jih je politika in Ministrstvo za šolstvo uslišalo in zopet nazaj uvajamo vajeniške, poklicne in tehnične šole., kar je nekoč že dobro funkcioniralo. Ampak tudi oni ne bodo priznali, koliko škode je bilo v tem času storjeno, koliko mladih nima ustreznega poklica...
Žal se politika in tudi Ministrstvo ne zavedata, da imajo naši otroci najrazličnejše talente in da je potrebno šolski sistem pripraviti tak, da bodo vsi lahko razvijali svoje talente na različnih stopnjah šolanja. Naši šolski sistemi so bili vedno  daleč stran ločeni od gospodarstva in pa tudi od javne uprave. Zato potrebujemo politiko in tudi Ministrstvo za šolstvo, ki bo v neposrednem kontaktu z gospodarstvom, javno upravo, kajti le ti narekujejo kakšen kader potrebujejo in država je dolžna, da zagotovi tako izobraževanje, ki bo zagotavljalo ustrezen kader za vsa področja dela in življenja.In to ne more biti statično.  Družba se spreminja in tudi šolski sistem mora slediti tem spremembam in potrebam, žal je naše šolstvo preveč statično in zaverovano samo vase. Posebno poglavje in problem pa je izobraževanje in usposabljanje kadra za izvajanje novih programov. Tu imamo zelo velike težave in potreba po aktualizaciji in modernizaciji na tem področju je zelo velika.
Predolgo smo bili v "močvirju", izhod ne bo lahek, a potrebujemo  vlado, ki se bo zavedala,da je potrebno te zavožene zadeve najhitreje normalizirati. Žal pa ta vlada ima preveč dela sama s seboj, s svojo koalicijo, za obračunavanje med seboj in zato za resne zadeve ni časa.Potrebujemo vlado, kjer bo koalicija trdna in ki bo imela resnično prave skupne cilje.Le na ta način bomo prišli do pravih sprememb v naši Sloveniji.
Grosuplje, 18.1.2017
Angelca Likovič
profileimage
Všeč mi je
0
Komentarji
0
Ni komentarjev
Angelca Likovič
Angelca Likovič
Objavil/a 2017-01-18 13:23:13 (Jan 18, 2017)
Starejša objava Novejša objava
ZADNJE OBJAVE
Za otroke gre = za srečo gre = za varnost gre = za pokojnine gre... = za našo prihodnost gre!
Prosim, ne več na laži graditi prihodnosti
Kje je čut pripadnosti naši domovini?! Da na ljubljanskem gradu ne plapola slovenska zastava je nacionalna sramota!
Ob koncu šolskega leta
Kje je enotna javna osnovna šola?! Osemletna osnovna šola je bila kvalitetnejša od devetletke!
Slovenija, prebudi se! Če hočemo, da bo naša lepa dežela ostala slovenska, moramo zagotoviti večjo rodnost.
Vlada Mira Cerarja že nekaj časa govori, da smo ven iz krize. Kje je resnica?
Levičarje grabi panika!
Nedopustno izkoriščanje delavcev!
Kakšna hinavščina!
ZADNJI KOMENTARJI
KATEGORIJE
IŠČI PO ARHIVU
Februar 2018
PTSČPSN
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728

Oglasi

poslovanja s kriptovalutami se je najlažje lotiti tako, da si preberete nekaj člankov na to temo. najbolje, da začnete povsem na začetku in sicer pri člankih: kako kupiti bitcoin ali druge kriptovalute?

Kategorija: Storitve

Cena: Pokličite za ceno

vas zanima poslovanje s kriptovalutami, pa ne veste, kako se tega lotiti in kje začeti? potem preberite navodila v članku: kako kupiti bitcoin? tam boste dejansko izvedeli, kaj in kako morate storite, da boste uspešno opravili nakup te kriptovalute. 

Kategorija: Storitve

Cena: Pokličite za ceno

vas zanima konopljina smola cena? potem vas vabimo, da si ogledate ponudbno na naši spletni strani. cbd smola ima veliko pozitivnih zdravilnih učinkov in je priporočljiva za raznorazne bolezni. https://be-hempy.si/izdelek/cbd-konopljina-smola/

Kategorija: Naravna kozmetika

Cena: Pokličite za ceno

v kolikor spremljate zimske olimpijske igre in želite biti na tekočem z vsem dogajanjem potem vas vabimo, da si vse novice preberte na naši spletni strani: https://www.aktivni.si/zimske-olimpijske-igre-2018/

Kategorija: Ostala športna oprema

Cena: Pokličite za ceno

v kolikor se želite odpeljati na kakšen krajši izlet po sloveniji si oglejte raznovrstne ponudbe v katerih so vključene tudi nočitve. https://1nadan.si/vse-ponudbe/izleti

Kategorija: Potovanja in izleti

Cena: Pokličite za ceno

nudimo dnevne, tedenske, vikend najeme tovornih kombijev ... smo prilagodljivi in cenovno zelo ugodni. vozila so redno vzdrževana, opremljena s slovensko in avstrijsko vinjeto. da bo vaš prevoz varen in hiter, je naše malo podjetje prava izbira. kontaktirajte nas.

Kategorija: Storitve

Cena: 45 €

7481.) mali škrat plenicetat

Kategorija: Hobi in prosti čas

Cena: 19.99 €

6821.) maček muri

Kategorija: Leposlovje

Cena: 14.99 €

6564.)  stena 1 del  

Kategorija: Leposlovje

Cena: 8.99 €

5645.) zakaj ?

Kategorija: Računalništvo in internet

Cena: 14.99 €

5197.) živa hiša

Kategorija: Leposlovje

Cena: 9 €

2862.) spregledala ?

Kategorija: Leposlovje

Cena: 18.99 €

Prikaži več
Zapri predvajalnik
Prikaži seznam predvajanja
Prestavi predvajalnik
Povečaj