Sporočilo za javnost: predlog za razpis posvet. referenduma o omejitvi priseljevanja migrantov
Sporočilo za javnost: Nepovezani poslanec in predsednik društva Najprej Slovenija Andrej Čuš je vložil predlog za razpis posvetovalnega referenduma o omejitvi priseljevanja in zavrnitvi kvotnega sistema dodeljevanja ilegalnih migrantov po Evropski uniji
Nepovezani poslanec in predsednik društva Najprej Slovenija Andrej Čuš je danes v parlamentarno proceduro vložil predlog za razpis posvetovalnega referenduma o omejitvi priseljevanja in zavrnitvi kvotnega sistema dodeljevanja ilegalnih migrantov po Evropski uniji. Kot je povedal na današnji novinarski konferenci, je tej odločitvi botrovalo več dejavnikov in dejanj slovenske politične elite v zadnjem obdobju.
»Že spoštovani gospod Trstenjak je dejal, da Slovenci ne smemo biti hlapci in moramo usodo svojih ljudi vzeti v lastne roke«, je nadaljeval in pri tem predstavil več dejavnikov, ki so vplivali na odločitev za vložitev predloga:
- Varnostni vidik, saj oblast Republike Slovenije, kakor tudi Evropske uniji ogrožata svoje državljanke in državljane. Sami sebi smo postavili varnostni problem, ob tem pa nam grozi, da bomo postali migrantski žep.
- Zunanjepolitični vidik ter izsiljevanje Erdogana s tem, da bo proti Evropi poslal 3 milijone nezakonitih migrantov. Sicer pa v kontekstu dogodkov v Turčiji velja spoznanje, da Turčija ne spada v Evropsko unijo.
- Evropska perspektiva, zaradi katere se naši politiki na levici in desnici vedejo kot hlapci Junckerja in Merklove. Žal se v migrantski krizi ne moremo zanesti na nikogar drugega, razen sami nase.
- Demokratični vidik, saj vprašanja migrantske krize niso bila aktualna in ne obravnavana tema v programih političnih strank na zadnjih parlamentarnih volitvah. Volivke in volivci zatorej niso mogli odločati o tem, sedaj zelo aktualnem in pomembnem vprašanju.
- Socialni vidik, saj ocenjuje, da je slovenska tranzicijska politična elita pozabila na revščino med Slovenkami in Slovenci, na ljudi, ki delajo in komaj preživijo ter na mlade, kateri se pospešeno izseljujejo iz Slovenijo. Prepričan je, da je potrebno te stvari spremeniti v celoti. V središče moramo postaviti Slovenke in Slovence ter reševanje njihovih eksistenčnih problemov in ustvarjanje pogojev za večjo kakovost življenja. Samo tako bomo preprečili alarmantno dogajanje na področju izseljevanja mladih v tujino, ki so izjemno sposobni in v večini primerov visoko izobraženi, kar v temelju ogroža obstoj Slovenije.
2 - Ekonomski vidik, saj migrant stane slovenski proračun vsaj 1500 evrov na mesec. Čuš je mnenja, da je potrebno prvo pomagati našim državljankam in državljanom in šele na to drugim. Slovenci smo v preteklosti dokazali, da smo solidaren in humanitaren narod, a danes smo se znašli v situaciji, ko ne moremo pomagati niti sebi.
Predlagano referendumsko vprašanje se glasi: »Ali se strinjate, da Državni zbor Republike Slovenije sprejme zakonodajo, ki omejuje priseljevanje v Republiko Slovenijo in zavrača kvotni sistem dodeljevanja ilegalnih migrantov po članicah Evropske unije?«. Glasovalec glasuje tako, da na glasovnici obkroži besedo »ZA« ali besedo »PROTI«.
Gre za drugačen predlog, kot ga je pred enim letom predlagala SDS, saj je slednja dopuščala sprejem migrantov, s tem predlogom pa eksplicitno zavračamo evropske kvote. Čuš je mnenja, da ignoriranje javnega mnenja ne sodi v kontekst demokratične države in če je nastala naša država na pravici do samoodločbe, je prav, da tudi danes zagovarjamo lastno suverenost naproti škodljivim predlogom Evropske komisije.
Čuš je zaključil s citiranjem znamenitega Pučnikovega reko: »Za Slovenijo gre!« Izrazil je upanje, da bo šlo za Slovenijo tudi drugim poslankam in poslancem.
