-       Vojna

-       Deportacija

-       Auschwitz

-       Lale

-       Številka 32407

-       Gita

-       Izbran

-       Cilka

-       Baretski

-       Dr. Mengele

-       Prekupčevanje za preživetje

-       Ljubezen

-       Dolga pot domov

 

Zelo zanimiva knjiga o trpljenju in boju za preživetje kjer so dovoljena vsa sredstva.

 

Založnik o knjigi:

  

Največja dejanja humanosti v najgrozlivejših okoliščinah. Tetovator iz Auschwitza temelji na ganljivi resnični zgodbi Laleta in Gite Sokolov, dveh slovaških Judov, ki sta preživela Auschwitz-Birkenau in si nazadnje ustvarila dom v Avstraliji. V taboriščih je bila Laletu dodeljena služba, v kateri je za preživetje tetoviral zapornike – dobesedno je praskal številke na roke svojih sotrpinov z neizbrisljivim črnilom in tako ustvaril to, kar je postalo eden najmočnejših simbolov holokavsta.


Lale je tisto majhno svobodo gibanja, ki jo je imel zaradi svojega položaja, izkoristil za to, da je dragulje in denar, ki so jih pobrali od umorjenih Judov zamenjal za hrano, s katero je druge obdržal pri življenju. Če si bil pri takem početju ujet, je bila kazen smrt. Mnogi so preživeli po njegovi zaslugi. V vrsti za tetoviranje je čakala tudi mlada, prestrašena mladenka … Za Laleta, tega gizdalina, je bila ljubezen na prvi pogled in odločil se je, ne le da bo preživel on sam, pač pa bo poskrbel, da bo preživela tudi Gita.

Knjiga je nepozabna zaradi Laletove volje do življenja. Vedel je, kaj čaka tako njega kot njegove tovariše, kljub temu pa je bil odločen, da ne bo klonil pred nehumanostjo v taborišču, pač pa je ohranil dostojanstvo in integriteto, in kolikor dolgo je bilo mogoče, je življenje užival v polni meri. Čeprav je njegova zgodba grozljiva, je hkrati zgodba o upanju in pogumu. Poleg tega je – kar je najneverjetneje – zgodba o ljubezni.

 

 

OCENA: od 1 do 10 = 8